Blues column 12 – Jos Verhagen in de ban van … Southern Rock Live
Een zoektocht in het onbekende, een column door Jos Verhagen In de jaren dat ik nu recensies schrijf voor Blues Magazine word ik regelmatig me bewust van het rijke blues verleden. Echt verdiepen in de blues historie kwam nog niet echt bij me op tot ik in het bezit kwam van een blues collectie van eind jaren 80 tot 2006, zo’n 6000 CD’s. Waar ik altijd op zoek was naar nieuwe bands en artiesten bood deze verzameling ook nieuwe muziek te ontdekken uit het verleden. Deze ontdekkingen wil ik delen en door een link te leggen met de concertagenda al schrijvend daarover de beginnende blues liefhebber een plezier doen.
Southern rock live met Lynyrd Skynyrd, Blackfoot, Molly Hatchet en The Outlaws
Een week of twee geleden werd ik verrast door een nieuwe plaat van The Outlaws, ik dacht dat deze band allang dood en begraven was. Ik heb toen een van mijn favoriete Lp’s weer eens uit de kast gepakt The Outlaws – Bring It Back Alive’. Al luisterend en terugkijkend op het afgelopen jaar kwam ik tot de ontdekking dat de Southern Rock nog springlevend is, met optredens van Lynyrd Skynyrd en Robert Jon And The Wreck, de live albums van The Kentucky Headhunters en The Tedeshi Trucks Band.
In de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw was Southern Rock booming business, veel bands uit vooral Florida met grondleggers van het genre Lynyrd Skynyrd voorop, brachten album aan album uit. Ook de vier live albums die ik hier wil presenteren. Dit waren de albums die je als liefhebber van het genre moest hebben.
In zijn lange historie heeft Lynyrd Skynyrd veel live albums uitgebracht maar dit ‘One More From The Road’ is de oerversie, de enige officiële met Ronnie van Zant als zanger. Hoewel nu zijn broer Johnny van Zant, de voormalige 38 Special zanger de microfoon roert samen met ex Blackfoot gitarist Rickey Medlocke, zijn zeker ook de latere live albums van Lynyrd Skynyrd de moeite waard. Deze bijvoorbeeld vond ik mijn collectie blues CD’s ‘Live in Steel Town’ met een mooi mix van Skynyrd nummers van voor en na het tragische ongeluk waarbij Ronnie van Zandt en gitarist Steve Gaines het leven lieten. ‘One More For The Road’ bevat alle klassiekers van Lynyrd Skynyrd, velen daarvan brachten zij vorig jaar ook bij het Holland International Blues Festival ten gehore.
‘Highway Song Live’ van Blackfoot is van een ander niveau, veel ruiger dan Lynyrd Skynyrd en met een geweldige live feel in de plaat. Rickey Medlocke stuwt met zijn dynamische spel het Engelse publiek op tot grote hoogte dat zich in een spontaan gezongen Howay The Lads niet onbetuigd laat. Naast dit bevat het mijn favoriete Southern rock nummer Train Train, de vibe en groove die in dit nummer zit, heerlijk. Voor drummers luister ook naar het fantastische drumwerk van Jackson “Thunderfoot” Spires op deze plaat.
Molly Hatchett is naast Skynyrd en The Outlaws de derde Southern rock band uit Florida, minder bekend bij de meesten maar dit live album ‘Double Trouble Live’ is op en top Southern rock. De tijd nemend in de nummers om er vette gitaar duels in te leggen, stijgen zij naar een hoogtepunt met hun versie van de Lynyrd Skynyrd klassieker Freebird.
Als ik dan toch een favoriet Southern Rock band moet kiezen dan zijn dit de The Outlaws. En als je dan vraagt waar dit aan ligt, dan zijn het die drie gitaristen, Hughie Thomasson, Billy Jones en Freddie Salem, ook wel bekend als The Tampa Bay of Florida Guitar Army. Gedrieën scheuren zij van de ene naar de andere gitaarsolo op ‘Bring It Back Alive’. Waar Freebird de nummer 1 Southern rock klassieker is, kent het in Green Grass And High Tides zijn nummer 2, deze dik 20 minuten durende gitaar orgie is een evergreen in het Southern Rock genre.
Zit je in deze moeilijk tijden verlegen om een muzikaal verzetje, neem de tijd en zet een van deze vier albums eens op. Je zult je verbazen hoe actueel het nog klinkt.
Jos, ik heb ze alle vier. Prachtig! Doc Holliday vind ik trouwens ook niet verkeerd.
Zanger van 38 special was niet Johnny maar Donnie van Zant ( de broer van …. idd Ronnie en Johnny)
Mis trouwens paar essentiële bands: ALLMAN BROTHERS/MARSHALL TUCKER BAND/ATLANTA RHYTHM SECTION/GRINDERSWITCH/ CHARLIE DANIELS BAND.En de nieuwe lichting: BLACKBERRY SMOKE/STEELWOODS/WHISKEY MYERS/ROBERT JOHN& THE WRECK/HOGJAW ETC ETC…….
Ik kan mij helemaal vinden in deze muziek. Ik was 17 (inmiddels 64) toen ik er attent op werd gemaakt om een bepaalde LP te beluisteren. Eén van Lynyrd Skynyrd. Wat geweldig was en is dat nog steeds. Zouden weer in Tilburg komen maar dat wordt een probleem waarschijnlijk?
Na het lezen van dit artikel heb ik meteen de cd van de Outlaws gekocht op Discogs!
Joop van Wonderen, Doc Holliday eens opgezocht je hebt helemaal gelijk, geheel niet verkeerd
Southern rock is mijn favoriete muziek hell yeah
helemaal juist Jos.goed dat je dit weer eens schrijft.Ben fan van deze muzieksoort vanaf eerste Allman lp.
Je noemt de belangrijkste bands.vergeet ook the marshall tucker band niet.Helaas zijn deze bands te weinig te horen op de nederlandse radiozenders,ook Arrow niet.
Zal Doc Holliday eens checken. Maar wat ik een beetje mis, is dat de naam van The Allman bros. niet tegen kom. Zij waren toch zo’n beetje de grondleggers van TRhe Southern Rock. Het is waar, ze bestaan nu niet meer, maar een min of meer voortzetting van die legende zijn nu de zoons van Gregg Allman en van Dickey Betts. Buiten dat heeft Great Southern ook nog een hele tijd getoerd, met uiteraard Dickey Betts in de hoofdrol.
Southern Rock is een geweldig genre, ook maar eens luisteren naar de cd Live Tracks van Grinderswitch.
Lekkere muziek met veel uitgesponnen gitaarspel.
En ook het werk van The Charlie Daniels Band is niet te versmaden.
Goede column. Maar ik kan er niet bij dat, als het over Southern Rock gaat, de grondleggers van deze geweldige muziekstroming, THE ALLMAN BROTHERS BAND, niet aan de orde komt. En al helemaal niet als het gaat om niet te missen live-albums. “Live at the Fillmore East” van diezelfde Allman Brothers staat op eenzame hoogte als om goede live-albums gaat.
Dank jullie allen voor de reacties op de column, goed te lezen dat het wat te weeg heeft gebracht. The Allman Brothers is net voor mijn tijd geweest denk ik, Na mijn kennismaking met southern rock ben ik vrij snel afgedraaid richting de metal scene om me jaren later te bekeren tot de blues. Maar ik heb de plaat Live at the fillmore in mijn collectie en zet hem graag eens op de komende dagen.
Ik ben ook een bluesrock liefhebber maar ook een liefhebber van southern rok in al zijn vormen
Ik schreef op dit medium ook al eens een ‘stand van zaken’ ten aanzien van ‘de southern rock’: https://www.bluesmagazine.nl/recensie-blackberry-smoke-whippoorwill/
Mijns inziens is Double Trouble van Hatchet al te veel onder invloed van de synthesizer-shit die de jaren 80 kennelijk vroegen, maar de eerste platen (dan maar niet live, of live werk uit die tijd) zijn goed! Van Skynyrd zou ik altijd voor een line up met Ronnie Van Zant gaan, dus dat is toch de live uit ’77 dan.
Maar Tedeschi Trucks Band is eerder Southern Soul dan ~ rock hoor, en tsja, de eeuwige vraag of ABB het genre nu wel of niet hebben uitgevonden. Voor mij gaan ABB nog verder, jazz, blues, country, rock, fusion en dat alles door elkaar. Liefst met open vizier en onzeker hoe (lang) een nummer zal verlopen, een pure jazz benadering, vanwaar ik ABB toch los zie. Maar och, zolang we maar naar deze platen blijven luisteren!