Brave Rival – Fight Or Flight (CD, Vinyl, Streaming)
(gecombineerd met indrukken van de concerten die de band op 21 en 22 september 2024 in Gerds Jukejoint D-Joldelund heeft gegeven.)
tekst: Arthur ter Avest
In de UK is Brave Rival DE band van nu, door hun kwaliteit werkelijk en direct in contact te zijn met hun fans, gaan zowel de band als de fans voor elkaar door het vuur. En vuur is er, zowel op de elpee alsook tijdens hun live-shows! In februari j.l. heb ik al een paar woorden aan ze verloren in mijn verslag over het grote festival in UK-Blackpool. Zowel toen als nu heeft deze band mij uit mijn schoenen geblazen! Zeven jaar geleden is de band bij elkaar gekomen, sinds vijf jaar spelen ze in deze bezetting:
Chloe Josephine – vocals
Lindsey Bonnick – vocals
Donna Peters – drums, acoustic guitar and vocals
Billy Dedman – bass
Ed Clarke – guitars
Voordat in 2022 hun eerste officiële cd uitkwam (Life Machine) hebben ze in 2020 een live-cd uitgebracht (Live At The Echo Hotel Music Club), zo is er ook in 2023 een live-cd uitgebracht (Live At The Half Moon) voordat hun tweede officiële cd Fight Or Flight onlangs is uitgebracht.
Wat maakt deze band nu zo goed? Ten eerste is dat natuurlijk een vraag die ieder voor zich moet beantwoorden. In ieder geval is deze band een open boek, tussen de nummers door wordt veel verteld, waardoor je als bezoeker deelgenoot wordt gemaakt van het wel en wee van de band en haar leden. De band is de fans/ bezoekers oneindig dankbaar voor alles wat deze mogelijk maken (oa ook Patreon lidmaatschappen en Kickstarter Fundraising), waardoor de chemie in de zaal tussen band en publiek binnen no time voelbaar is. De zeer gevarieerde zang, de buitengewoon goede gitarist en de niet alleen solide, maar ook accenten zettende ritmesectie maken dat zowel op de plaat alsook live een mooie levendige mix ontstaat. Last but not least, het is geen pure bluesband, eerder een rockband met soms blues- en soms prog-invloeden. Hierdoor ontstaat een mix waarmee Brave Rival in potentie grote zalen kan gaan bespelen, waarschijnlijk ook plat spelen!
In Joldelund (evenals in Blackpool) speelde Brave Rival twee concerten, zaterdagavond elektrisch, zondagmorgen akoestisch. Anja, een vriendin schreef op Facebook het volgende (vrij vertaald): ‚Gisteravond heb ik, geheel onverwachts, het waarschijnlijk op één na beste concert van mijn leven gezien. Toen Brave Rival op de bühne kwam was ik erop voorbereid een solide concert te gaan beleven – en werd toen volledig weggeblazen! De vonk is meteen overgesprongen! Geweldige stemmen, gepaard met veel energie, levensvreugde en sex-appeal troffen op geweldige gitaarsolo’s, en werden versterkt door een waanzinnige drumster en een geniale bassman. Daar werd gerockt tot je in katzwijm viel – het dak vloog eraf! Het beste concert van mijn leven mocht ik dan vanmorgen beleven. Daar heeft deze ontzettend sympathieke band laten zien wat ze akoestisch kunnen, wat nauwelijks in woorden te vatten is. Ik zou kunnen schrijven dat de zangeressen op zo’n magische wijze harmoniëren, dat je de rest van de band bijna zou vergeten, tot de gitarist plotseling met een brutaal lachje zijn plek op de bühne opeist en ademberovende solo’s laat klinken. Ik zou over de charismatische drumster, die ook nog wonderbaarlijk goed gitaar speelt mijn loftuitingen kunnen delen, of over de supercoole bassist… (…). Dat treft het allemaal niet, het was pure liefde. Ik heb nog nooit zoveel volwassen kerels zien huilen (ook de vrouwen natuurlijk). Zoiets heb ik nog nooit mogen beleven. Vanaf vandaag ben ik Bravian, een onvoorwaardelijke fan!’. De vertaling doet afbreuk aan de fanpoezie zoals die in het origineel te lezen is, ik hoop echter dat iets van de magie te voelen is!
De plaat FIGHT OR FLIGHT is begin deze maand verschenen en naast de band Brave Rival doen ook Will Wilde (mondharmonica), Johnny Henderson (allerhande toetsen) en het Vulcan String Quartet (strijkers) op een aantal stukken mee. De Engelse powerhouse-vocaliste Alice Armsrong heeft een andere kwaliteit van haar ingebracht door het prachtige artwork, geïnspireerd op tarot-kaarten van deze plaat te maken. De drietraps-raket die de band met haar Kickstarter-campagne heeft ontstoken heeft in deze twaalf in plaats van tien nummers, de gastmuzikanten en het artwork geresulteerd. Zo zie je maar, samen kom je tot de mooiste resultaten!
Het eerste stuk ‚Bad Choices‘ gaat over de fouten die je maakt in je leven en is een gaaf rocknummer, ‚Seventeen‘ vervolgens gaat over het uitbreken uit je veilige leefomgeving als jong-volwassene en rockt er ook aardig op los. Het vocale spektakel ‚Stand Up‘ gaat over het gaan staan voor je idealen en wordt door Will Wilde van knetterende accenten voorzien. ‚Insane‘ is een heftig nummer over depressie en werd live met zoveel passie gebracht, dat het kippenvel dik op m’n armen stond. ‚Fairytale‘ gaat een beetje in de richting van classic rock en ‚Heavy‘ waarin het strijkkwartet zijn intrede doet is een mooie ballade over hoe soms moeizame situaties zich als vanzelf laten oplossen. In ‚All I Can Think About‘ speelt de drumster een mooi intro op de akoestische gitaar, waarna er een opbouw plaatsvindt waardoor het stuk steeds meer energie krijgt en hierdoor ook het beëindigen van een ziekmakende relatie en de gevolgen daarvan van een steeds grotere intensiteit worden voorzien.
De band bezingt in ‚Five Years On‘ hun samenzijn in deze bezetting in een jam-achtige bluesrocker. ‚Unravelling’ is een dampend nummer met stevige drums en een daverend hammondorgel. ‚Sink Or Swim‘ is min of meer het pendant tot de titel van de plaat ‚Fight Or Flight‘ en heeft de bassist met zijn baslijnen in de hoofdrol. ‚Blame The Voices‘ is een prog-rock-achtig stuk met de strijkers en eindigt euforisch. Stil zitten: onmogelijk! Het slotstuk ‚Stars Upon My Scarfs‘ is een prachtige bluesballad waarin wederom een heel vervelende relatie wordt bezongen, waarlijk onder je huid kruipend.
Ik hoop dat Brave Rival ook de Nederlandse podia en festivals in 2025 aan mag doen en dat eenieder zijn eigen mening over deze band kan vormen. Wat mij betreft een band die nu al fantastisch is en die voor de toekomst mogelijk nog veel moois in petto heeft.
Wat een enthousiaste concert en plaat recentie. Ik ken ze niet maar wil ze wel zeker leren kennen. Bedankt